Marknadsturbulensen i början av året hade endast liten inverkan på arbetspensionstillgångarna – de totala tillgångarna 284 miljarder euro
Efter en gynnsam inledning blev investeringsåret negativt under det första kvartalet till följd av kriget i Iran. Trots de krävande omständigheterna var placeringsintäkterna på arbetspensionstillgångarna endast svagt på minus. Det lönar sig inte att dra för långt gående slutsatser utifrån resultatet för ett enskilt kvartal, påminner Telas chefsekonom Mikko Mäkinen.
Beloppet av arbetspensionssystemets tillgångar som kan investeras sjönk under årets första kvartal med en miljard euro. Tillgångarna uppgick vid slutet av mars till sammanlagt 284 miljarder euro. Även om marknadsläget ännu januari–februari var lovande för investerarna, svalnade stämningen i mars snabbt till följd av kriget i Iran.
– Stängningen av Hormuzsundet återspeglades snabbt i energipriserna, vilket i sin tur har satt fart på inflationen och höjt marknadsräntorna. Detta har återspeglats i arbetspensionsförsäkrarnas placeringsintäkter framför allt på aktiemarknaden. Spridningen av tillgångarna geografiskt och på olika tillgångsslag gav emellertid skydd i den osäkra marknadsmiljön och effekterna på tillgångarna var som helhet ringa, berättar chefsekonom Mikko Mäkinen vid Arbetspensionsförsäkrarna Tela.
Den nominella avkastningen på placeringarna för januari–mars var −0,1 procent och den reala avkastningen som beaktar inflationen −1,7 procent. Uppgifterna framgår av Telas senaste statistik om utvecklingen av arbetspensionstillgångarna under det första kvartalet 2026.
Ett kvartal präglar inte hela året – för att inte tala om längre tider
I detta skede av våren är det ännu omöjligt att förutspå hurdant investeringsåret 2026 kommer att bli som helhet.
– Tilltagande inflation och stigande räntor drar ner de ekonomiska tillväxtutsikterna i euroområdet och Finland i år. Den största risken med tanke på resten av året hänför sig till längden och omfattningen av kriget i Iran samt skadorna på energiinfrastrukturen. Osäkerheten i anslutning till USA:s handelspolitik är fortfarande hög och kan medföra överraskningar på marknaden, räknar Mäkinen upp osäkerhetsfaktorer.
Å andra sidan ser Mäkinen likheter mellan innevarande år och fjolåret.
– Också våren 2025 gick aktiemarknaden back till följd av Trumpadministrationens handelspolitiska riktlinjer, men marknaden återhämtade sig snabbt och arbetspensionsförsäkrarnas investeringar generade i fjol slutligen en real avkastning på 7,2 procent, konstaterar Mäkinen.
Mäkinen påminner därför att det inte lönar sig att dra för långtgående slutsatser på basis av placeringsavkastningen för ett kvartal.
– Arbetspensionsförsäkrarnas investeringshorisont spänner över tiotals år, varvid fluktuationerna i placeringsintäkterna på kort sikt jämnas ut. Systemet tål törnar både nu och i framtiden, framhåller Mäkinen.
Också den pensionsreform som är under beredning i riksdagen kommer att ge möjlighet att öka investeringsrisken för att förbättra placeringsintäkterna på lång sikt. Det behövs för att stabilisera finansieringen av arbetspensionssystemet i framtiden, då befolkningen åldras och antalet personer i arbetsför ålder minskar.
Mer ingående om arbetspensionstillgångarna
Beloppet av arbetspensionsförsäkrarnas arbetspensionstillgångar som kan investeras utgjorde i slutet av mars 2026 sammanlagt 284 miljarder euro. Tillgångarna minskade under årets första kvartal med en miljard euro.
Den nominella avkastningen för början av året var −0,1 procent. Den reala avkastningen, som beaktar inflationen som en faktor som minskar totalavkastningen, var −1,7 procent. Den nominella avkastningen på lång sikt från och med 1997 var 5,9 procent och den reala avkastningen 4,0 procent.
Den nominella och den reala avkastningen enligt tillgångsslag för januari–mars var följande:
- aktieinvesteringar och aktierelaterade investeringar nominell avkastning −0,3 procent, real avkastning −1,9 procent
- ränteinvesteringar nominell avkastning −0,5 procent, real avkastning −2,1 procent
- fastighetsinvesteringar nominell avkastning 0,5 procent, real avkastning −1,1 procent
- alternativa investeringar nominell avkastning 1,6 procent, real avkastning 0,0 procent.
Tillgångarnas fördelning enligt tillgångsslag eller geografiska fördelning förändrades inte nämnvärt under kvartalet.
Telas uppgifter om arbetspensionstillgångarna som sammanställts tillsammans med Statistikcentralen omfattar de pensionstillgångar som förvaltas av arbetspensionsbolagen, pensionskassorna, pensionsstiftelserna, pensionsfonden för FPA:s personal, Keva, Kyrkans pensionsfond, Lantbruksföretagarnas pensionsanstalt, Sjömanspensionskassan, Finlands Banks pensionsfond och Statens pensionsfond. I statistiken ingår endast lagstadgat arbetspensionsskydd.
Pensionstillgångarna i denna statistik omfattar inte övriga tillgångar och skulder eller materiella nyttigheter som redovisas i arbetspensionsförsäkrarnas balansräkning. De arbetspensionstillgångar som anges avser tillgångar som kan investeras.
Mer ingående information om beloppet av investeringstillgångarna och deras allokering finns i sin helhet på Telas webbplats på sidan Beloppet av pensionstillgångarna. Uppgifterna finns också i Telas statistikdatabas.
Telas nästa statistik om arbetspensionstillgångarna vid utgången av juni 2026 publiceras vid månadsskiftet augusti–september.