Siirry sisältöön

Työeläketurvan indeksitarkistukset vuodelle 2027 vahvistettu

Sosiaali- ja terveysministeriö vahvisti tänään työeläketurvaa koskevat indeksit eli palkkakertoimen ja työeläkeindeksin vuodelle 2027. Maksussa oleviin eläkkeisiin tulee ensi vuonna 2,58 prosentin korotus.

Palkkakerroin vaikuttaa alkaviin työeläkkeisiin

Palkkakerrointa käytetään alkavan työeläkkeen laskennassa siten, että sen avulla työuran aikaiset vuosiansiot tarkistetaan eläkkeen alkamisvuoden tasoon.

Palkkakertoimen pisteluvuksi vuodelle 2027 vahvistettiin 1,773. Kuluvaan vuoteen verrattuna palkkakerroin nousee noin 3,56 prosenttia. Palkkakertoimessa huomioidaan palkkojen ja hintojen muutokset siten, että palkkojen osuus on 80 prosenttia ja hintojen 20 prosenttia.

Palkkakerroin vaikuttaa myös työeläkelaeissa säädettyihin erilaisiin rahamääriin, joiden mukaan määritellään esimerkiksi oikeutta tiettyihin etuuksiin ja sitä, mikä on pienin työeläkevakuutettava palkkasumma. Palkkakertoimella korotetaan myös muun muassa alle kolmivuotiaan lapsen hoidon ja tutkintoon johtavan opiskelun ajalta karttuvan eläkkeen laskennallinen tulo.

Työeläkeindeksi korottaa maksussa olevia eläkkeitä

Maksussa olevia työeläkkeitä korotetaan vuosittain tammikuussa työeläkeindeksillä.

Vuoden 2027 työeläkeindeksin pisteluvuksi vahvistettiin 3184. Tämä tarkoittaa maksussa oleviin työeläkkeisiin noin 2,58 prosentin korotusta kuluvaan vuoteen verrattuna. Myös työeläkeindeksi muodostuu palkkojen ja hintojen muutosten perusteella mutta siten, että palkkojen muutoksen osuus on 20 prosenttia ja hintojen 80 prosenttia.

Työeläkeindeksillä tarkistetaan myös eräät muut siihen sidotut etuudet, kuten esimerkiksi työtapaturma- ja ammattitautilain mukaiset maksussa olevat eläkkeet.

Eläketurvakeskuksen esimerkkilaskelmien mukaan esimerkiksi 1500 euron kuukausieläke nousee ensi vuonna 39 eurolla kuukaudessa. 2000 euron eläkkeessä vastaava korotus on 52 euroa.